آشنایی با zynq (معماری zynq)

در حقیقت یک سیستم روی چیپ یا همان SoC است. در داخل ZYNQ یک یا دو پروسسور سری ARM در کنار یک FPGA قرار دارد. هر جا که نیاز به پردازش موازی اطلاعات در کنار یک میکروپروسسور یا پروسسور قدرتمند باشد، میتوانیم از چیپ ها با معماری Zynq استفاده کنیم. شما میتوانید با استفاده از زبان C و C++ به راحتی روی تراشه های Zynq برنامه نویسی کنید. تراشه ها با معماری Zynq انواع مختلفی دارند که هر کدام کاربرد های مخصوص خود را دارند. برخی از این تراشه ها در زیر لیست شده اند:

  • Zynq-7000 SoC ( خانواده سری ۷ از zynq)
  • Zynq UltraScale+ MPSoC
  • Zynq UltraScale+ RFSoC
  • و …

معماری ZYNQ تلفیق یک یا دو هسته ARM Cortex-A9 با یک FPGA است. برای ارتباط بین قسمت FPGA و CPU از یک رابط (interface) استفاده می شود. رابط مورد استفاده در این معماری AXI است که به علت پهنای باند بسیار زیاد و تاخیر بسیار کوتاه متداول شده و به عنوان رابط استاندارد در سیستم های جدید باعث کم شدن هزینه و اندازه فیزیکی سیستم می شود.

از معماری Zynq در پردازش تصویر، یادگیری ماشین، دوربین های حرفه، CNC و … استفاده می شود. شرکت AMD که در زمینه های ساخت CPU و GPU جایگاه اول و دوم دنیا را تصاحب کرده است با خرید شرکت xilinx اقدام به ساخت چیپ های جدیدی از خانواده zynq کرده است که خود انقلابی در حوزه SoC خواهد بود.

تیم تینایوتک دراین راستا نیز اقدام به آموزش ۱۱ دوره Zynq کرده است که هر ماه یک دوره از این مجموعه در سایت قرار می گیرد. هرچند که حوزه Zynq و SoC ها دارای گستردگی و مفاهیم بسیاری است، سعی بر آن شده است تا درصد بالایی از این مفاهیم را به صورت عملی در ۱۱ دوره آموزشی Zynq به دانشجوی این زمینه به خوبی منتقل نماید.

در زیر لیست کلی مفاهیمی که در این ۱۱ دوره بررسی می شود آورده شده است و پس از بارگزاری دوره های بیشتر این لیست پی درپی آپدیت می شود‌.

تا تاریخ ۱۴ فروردین ۱۴۰۱ دوره اول معرفی zynq ( دوره سطح صفر زینک) با هماهنگی تکسان تک در سایت قرار گرفته است.

لینک دانلود آموزش zynq

Zynq axi xilinx

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

17 − پنج =